Бісер – один з найпопулярніших матеріалів для рукоділля, і це не дивно, адже з нього можна зробити майже що завгодно: вишити картину, розшити одяг, створити прикрасу або аксесуар, прикрасити текстиль або навіть создать интересный декор для интерьера.
Але чи цікавилися Ви коли-небудь історією походження бісеру?
За легендою таке ремесло, як склярство, з'явилося в далекі часи завдяки фінікійським купцям. Вони перевозили здобуту в Африці природну соду Середземним морем і висадилися на ніч на піщаному березі. Щоб приготувати собі їжу, вони розпалили багаття і, через нестачу під рукою каміння, обклали його великими шматками соди. Вранці, розгрібаючи золу, купці виявили гарний злиток, який був твердий як камінь, горів вогнем на сонці і був чистий і прозорий як вода. Це було скло.
Цю легенду першим розповів античний історик Пліній Старший у І ст., тобто належить вона до періоду розквіту склоробства, яке переживав у цей час Рим.
Але історія пов'язує виникнення склярства з Єгиптом, підставою для цього є різні вироби, знайдені при археологічних розкопках. Так, намистина зеленого кольору діаметром близько 9 мм, що зберігається в Берлінському музеї, вважається одним із найдавніших зразків склярства. Вважається, що їй п'ять із половиною тисяч років.
Таким чином, майже 6 тисяч років тому виникло склярство та з'явилися скляне намисто різних форм та розмірів. Завдяки вдосконаленню технології намистини ставали все дрібнішими і дрібнішими. Так з'явився бісер — дрібні, круглі або багатогранні, трохи сплюснуті бусинки з отворами для протягування нитки. Його назва походить від «фальшивих перлів», що виготовлялися в Єгипті з непрозорого (глухого, або пастового) скла, яке арабською називалося бусра або бусер.
Нині найпопулярніший бісер серед майстринь – чеський.
Склом жителі Богемії (західна частина сучасної Чехії) промишляли з давніх-давен, адже на їхніх землях, буквально під ногами, було все необхідне для скловаріння.
Вони розробили свій рецепт скла. Так замість м'якого легкоплавкого поташного скла вони отримали тверде, непластичне, примхливе в обробці, але небувало сяюче і міцне скло.
Перші скляні заводи знаменитої Кришталевої Долини на півночі Чехії запрацювали у 1548 році. Тут поруч з виробництвом розкішного кришталевого посуду та предметів розкоші стали виробляти і штучні камені для прикрас.
А відтоді, як на початку XVIII століття брати Фішер привезли до Північної Чехії секрети різання, ограновування та полірування, місцевість зарекомендувала себе як батьківщина новітніх розробок у галузі всього блискучого та багатогранного: кришталю, стразів та бісеру.
Скляний чеський бісер, який досі таїть у собі секрети багатовікового історичного виробництва, користується величезною популярністю у рукодільниць з усього світу.
Дрібні бісерні ремісники та фабриканти після Другої Світової війни сконцентрувалися під ім'ям всесвітньо відомої марки «Preciosa». Саме вона, в основному, і постачає на світовий ринок фірмовий чеський бісер для майстринь.
Всі, хто хоч одного разу працював з ним, безпомилково впізнають його серед аналогів за характерними рисами:
• Різноманітні, але чітко стандартизовані розміри та конфігурації (одного лише круглого бісеру компанія випускає понад 1000 найменувань!);
• Багатобарвна палітра;
• Колірна карта, що оновлюється з року в рік, де кожному кольору присвоєно п'ятизначний код, що гарантує точний повтор з партії до партії.
• Підвищена міцність та зносостійкість;
• Фірмові, з багатоступінчастим ступенем захисту автентичності, упаковки з різною (500, 50 і 5 грамів) ваговою фасовкою, орієнтованою як на оптових, так і на роздрібних покупців.
Втім, якість чеського бісеру настільки унікальна, що ступеня захисту не потребує. Підробок точно повторючих його, навіть на рівні колірних нюансів, не існує, хоча спроби і робляться постійно. Але улюблений чеський бісер майстрині все ж таки впізнають з тисячі. Тим більше, що він стійко тримає розумний баланс між високою якістю та ціною.
Сподіваємося, що Вам стала в пригоді дана стаття!